livegrid لایو گرید یا غربال زنده فناوری است که توسط شرکت eset توسعه داده شده است و در آنتی ویروس های این شرکت وجود دارد.این بخش با توجه به اطلاعاتی که رایانه کاربران جمع آوری می شود کار می کند.این فناوری امکان کشف سریع بد افزار ها را به شرکت ایی ست می دهد. در واقع LiveGrid شامل دو بخش است. live grid feedback system و live grid reputation .

لایو گرید feedback system:

feedback system یا همان سامانه دریافت بازخورد اشاره به اطلاعاتی دارد که آنتی ویروس ها از رایانه کاربران به صورت خودکار جمع آوری می کنند.این اطلاعات در مورد فایل ها و برنامه ها است که به سرور های شرکت eset در اسلواکی ارسال می شوند.در سرور ها اطلاعات مربوط به برنامه های ناشناسی که در سیستم ها جمع آوری شده بررسی می شوند و در لیست سیاه یا سفید قرار می گیرند. این سامانه دریافتی است یعنی از شما اطلاعات جمع می کند با غیر فعال کردن آن در آنتی ویروس دیگر اطلاعاتی از رایانه شما به سرور ها ارسال نمی شود و پس از آن شما کمکی به شرکت eset برای کشف بدافزار ها نخواهی کرد.

لایو گرید reputation system :

سامانه reputation یا شهرت یا خوش نامی ، سامانه ای است که میزان اعتبار یک برنامه را گزارش می کند.بر اساس تعداد نصب برنامه مورد نظر در رایانه های حاوی نود 32 میزان اعتبار یک برنامه سنجیده می شود.علاوه بر تعداد نصب ، فاکتور های دیگر ماننده نوع رفتار برنامه مورد نظر نیز مهم است . شما به راحتی می توانید از میران اعتبار یک برنامهدر آنتی ویروس نود 32 با خبر شوید.در واقع شما دارید از میلیون ها کاربر دیگر برای بررسی یک فایل کمک می گیرید. شما می توانید این سامانه را فعال داشته باشید و تنها فید بک را غیرفعال کنید و تنها نقش کمک گیرنده را داشته باشید.

نحوه بررسی reputation یا اعتبار فایل ها:

راحت ترین راه برای بررسی reputation یا شهرت برنامه یا فایل ها اسکن با کلیک راست است.قبل از هرکاری باید توجه داشته باشید که یکی از آنتی ویروس های نود 32 یا اینترنت سکیوریتی می بایست روی سیستم شما نصب باشد. به پوشه حاوی فایل مورد نظر بروید سپس بر روی فایل کلیک راست کنید و در زیر عنوانscan with Eset nod32/internet security عبارت Advanced option را مشاهده می کنید، وارد این قسمت شوید و گزینه check file reputation را انتخاب کنید.

در مثال بالا میزان اعتبار برنامه Telegram را می بینید که با نوار سبز نشان داده شده. عبارت number of users هم نسبت تعداد نصب بودن این برنامه ها نسبت به دیگر برنامه در دنیا را نشان می دهد.

فعال سازی یا غیرفعال سازی LiveGrid :

در حین نصب اولیه آنتی ویروس از شما برای فعال سازی این فناوری سوال می شود و اکثر کاربران چه با اطلاع و چه بدون اطلاع آن را فعال می کنند.چنانچه تصمیم به غیرفعال سازی این فناوری گرفتید می توانید به بخش Setup در آنتی ویروس رفته سپس از در گوشه سمت راست پایین عبارت Advanced setup را انتخاب کنید تا تنظیمات پیشرفته باز شود.سپس مانند تصویر زیر عمل کنید: (تصویر برای نسخه های 9 به بالا آنتی ویروس)

livegrid
تنظیمات livegrid در نسخه های 9 به بالا

شماره چهار بخش Reputation می باشد که بهتر است فعال نگه دارید.می توانید تنها کمک گیرنده باشید و از اطلاعات کاربران دیگر استفاده کنید. عبارت زیر آن Feedback سیستم می باشد که می توانید با غیرفعال کردن آن اطلاعاتی به سرور ایی ست نفرستید.اما چنانچه خواستید فیدبک سیستم هم فعال باشد بهتر است عبارت شماره 5 یعنی” ارسال ناشناس آمار و اطلاعات ” فعال باشد.

در نسخه های 9 و قدیمی تر livegird در بخش tools قرار دارد ،در نسخه 8 علارغم تفاوت ظاهری عناوین یکی هستند، در همان بخش تنظیمات پیشرفته مسیر زیر را دنبال کنید:

لایوگرید نود 32
تنظیمات livegrid در نسخه های قدیمی تر

برای دیدن این آموزش در سایت رسمی سازنده نود 32 یعنی شرکت ایی ست می توانید به لینک رو به رو مراجعه کنید: Enable or Disable ESET LiveGrid